دنی ویلنو به دنبال ساخت سه گانه سینمایی Dune

دوشنبه 1 شهریور , 1400

دنی ویلنوو، کارگردان فیلم سینمایی Dune از تمایل خود برای ساخت سه‌گانه‌ی سینمایی Dune صحبت کرده است.

دنی ویلنو به دنبال ساخت سه گانه سینمایی Dune

فیلم سینمایی Dune به‌ کارگردانی دنی ویلنوو به‌عنوان اقتباسی از رمانی با همین نام نوشته‌ی فرانک هربرت در آستانه‌ی اکران است. با اینکه تاکنون ساخت دنباله‌ی Dune تایید نشده است، کارگردان آن اما به شکلی جاه طلبانه به سه‌گانه‌ی Dune فکر می‌کند. ویلنوو اخیرا از برنامه‌های خود برای ساخت دو فیلم دیگر در جهان Dune صحبت کرده است، به این صورت که فیلم دوم به بخش دوم کتاب Dune بپردازد و فیلم سوم به سراغ اقتباس کتاب Dune Messiah برود. کتاب Dune Messiah دومین جلد از مجموعه شش جلدی Dune است. همانطور که احتمالا می‌دانید، فیلم Dune که تا چند هفته‌ی دیگر اکران می‌شود، تنها نیمی از کتاب نخست Dune را پوشش داده است. دنی ویلنوو و جان اسپیتز، نویسنده‌ی فیلم Dune مشغول نگارش فیلمنامه دنباله‌ی فیلم Dune هستند، ساخت این فیلم البته تاکنون تایید نشده است.

دنی ویلنو درباره تمایل خود برای ساخت سه‌گانه‌ی Dune به رادیو سی‌بی‌سی کانادا چنین گفت:

«کتاب دومی از Dune وجود دارد، کتاب The Messiah of Dune که می‌تواند فیلمی خارق‌العاده شود. همیشه در نظر داشتم که می‌توانیم یک سه‌گانه [از Dune] داشته باشیم، بالاخره، خواهیم دید. صحبت از سال‌ها کار کردن است، [اکنون] نمی‌توانم به بیش از آن فکر کنم.»

پیش از این اعلام شده است دنباله فیلم Dune یا همان فیلم دوم، به پوشش اتفاقات نیمه‌ی دوم رمان نخست می‌‌پردازد، ایده‌ای که با توجه حجم ۴۱۲ صفحه‌ای رمان هوشمندانه به نظر می‌رسد و با شخصیت‌ها، جهان‌ها و ایدئوژی‌های این رمان سترگ همخوانی دارد. لازم به تاکید است که فیلم Dune محصول ۲۰۲۱ فقط نیمه‌ی اول رمان نخست را پوشش داده است. بر همین اساس در فیلم پیش‌رو شاهد حضور همه‌ عناصر رمان نخست نخواهیم بود؛ دنی ویلنوو نیز در مصاحبه‌ی متاخر خود اعلام کرده شخصیت شرور فید-روتا هارکنن از رمان پتانسیل آن را داشته که برای حضور در دنباله‌ی فیلم Dune کنار گذاشته شود. این شخصیت خواهرزاده یکی از شخصیت‌های دیگر به نام بارون ولادمیر هارکنن است، ایفای نقش بارون ولادمیر در فیلم Dune برعهده استلان اسکاشگورد بوده است.

دنی ویلنوو درباره تفاوت‌های رمان و فیلم گفت:

«کتاب [Dune] بسیار غنی است. جزئیات فوق‌العاده‌ای درباره فرهنگ‌های مختلف [در کتاب] وجود دارد. به منظور حفظ آن‌ها و داشتن زمان کافی برای نمایش دادن‌شان، مجبور شدیم به انتخاب‌های مهمی دست بزنیم.»

از دیگر تفاوت‌های بین کتاب و فیلم Dune می‌توان به تغییر جنسیت شخصیت لیت کینز (با بازی شارون دانکن-بروستر) اشاره کرد، این شخصیت در رمان مذکر است و در فیلم پیش‌رو مونث. با این همه به‌نظر می‌رسد دنی ویلنوو می‌داند چه المان‌هایی Dune را به یک متن ادبی جذاب و موفق بدل کرده‌اند. با توجه به آثار پیشین ویلنوو یعنی Sicario و Blade Runner 2049 و Arrival، فیلم سینمایی Dune اثری موردانتظار محسوب می‌شود. فیلم سینمایی Dune در تاریخ ۳۰ مهرماه در سینماها اکران می‌شود و بالافاصله در HBO Max نیز در دسترس قرار می‌گیرد.

منبع: collider

محصولات مرتبط

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *