غنایم دیزنی

حق امتیاز فیلم ها و سریال هایی که شاید متوجه نشده باشید دیزنی پس از خرید فاکس صاحب آنها شده است

حق امتیاز فیلم ها و سریال هایی شاید متوجه نشدید دیزنی پس از خرید فاکس صاحب آنها شده است.

فضای اینترنت پس از پخش شدن خبر خرید کمپانی “فاکس” توسط “دیزنی” به مبلغ ۵۲ میلیارد دلار( یا به عبارتی نزدیک فروش کلی ۳۲.۴ تا عنوان “انتقامجویان” ) منفجر شد درسته که شایعات تلفیق این ۲ کمپانی غول از چند ماه قبل قوت گرفته بود و تا شکل رسمی به خود بگیرد کمی طول کشید ، اما این امر به طور رسمی در اوایل ماه نوامبر اتفاق افتاد و باعث تکان شدیدی در این عرصه شد.
صد البته که بیشتر حرف و حدیث ها راجب این تلفیق ، اثرات آن بر روی دنیای سینماتیک مارول “MCU” ( بزرگترین فرانچایز عصر حاضر) بود. دیزنی مالک فاکس شده بود (یا بخش اعظمی از آن) و این بدان معنی بود که رپییس استودیو ماروا آقای “کوین فیج” بالاخره بعضی از شخصیت های محبوب دنیای مارول مثل “ددپول” ، “ایکس من” و ” چهار شگفت انگیز ” را پس خواهد گرفت. هرچند این معامله شامل چیزهای خیلی خیلی بیشتری در کنار تاثیرش بر دنیای سینماتیک مارول بوده ، این قضیه حق انتشار و تولید فیلم ها و سریال های تلویزیونی بزرگی را نصیب دیزنی کرده که در ادامه به معرفی بعضی از آنها میپردازیم.

۱- The Simpsons
سیمپسون های دوست داشتنی برای بار اول در سال ۱۹۸۹ به تصویر کشده شدند و از آن زمان تا کنون ۲۹ فصل و ۶۲۷ قسمت از آنها دیده ایم “هومر” ، “لیزا” ، “بارت” و “مگی” در اواسط دهه ۹۰ میلادی عزیز دل میلیونها طرفدار در سراسر دنیا بودند که طبق گفته بسیاری عصر طلایی این سریال محبوب نیز همان دوره بوده. هرچند به مرور امتیازات تا حدی کاهش پیدا کرد اما در محبوبیت این سری خللی ایجاد نشد. هنوز معلوم نیست دیزنی چه تصمیمی در رابطه با “سیمپسون ها ” خواهد گرفت ، آیا این سری را ادامه خواهد داد یا به طور کلی پرونده آن را خواهد بست

۲- The X-Files
بله درسته نه تنها سریال “پرونده های مجهول” را هنوز میتوانید دنبال کنید بلکه حالا این سریال به دیزنی تعلق دارد این سریال عظیم علمی تخیلی در سال ۱۹۹۳ میلادی پخش شد و در فصل اول بینندگان آن به عدد فوق العاده ۱۱.۲ میلیون نفر رسیدند هرچند اوج تعداد بینندگان برای این فرانچایز عدد ۱۹ میلیون برای فصل چهارم و پنجم بود درست قبل اینکه ریزش بینندگان عظیم این سریال که منجر به کنسل شدن آن در سال ۲۰۰۲ اتفاق بیافتد بود. فعلا فصل ۱۱ این سریال برای پخش در ژانویه برنامه ریزی شده است اما کی میدونه این فصل قرار فصل اخر این سریال باشد یا دیزنی روند ساخت آن را ادامه خواهد داد ؟

۳- Kingsman
“Kingsman” یک کمیک به اسم “سرویس مخفی” می باشد که در سال ۲۰۱۲ میلادی به بازار عرضه شد سپس در سال ۲۰۱۴ برند خود را “Kingsman : The Secret Service” تغییر داد و در همان سال هم فیلم این کمیک به روی پرده نقره ای رفت . فیلم مورد ستایش منتقدان و اهالی سینما قرار گرفت و توانست فروش ۴۰۰ میلیون دلاری در سراسر دنیا کسب کند . به طور طبیعی فاکس برای این فرانچایز قسمت دومی تدارک دید که در تابستان ۲۰۱۷ عرضه شد که داستان آن مربوط سرویس مشابه با “kingsman” در ایالات متحده به نام “Stateman” بود هرچند مانند نسخه قبل مورد توجه منتقدان قرار نگرفت اما به هر حال قسمت سوم آن در حال ساخت میباشد که دیزنی وظیفه تولید آن را دارد . پس بهتره امیدوار باشیم دیزنی با درجه R (فیلم های مخصوص بزرگسالان) این فیلم کنار بیاید و دلش نخواد تغییرش بده چون درجه این فیلم چز جدایی ناپذیر برای این فرانچایز به حساب می آید .

۴- Planet of the Apes
“سیاره میمون ها” قدمت تاریخی داره قسمت اول آن در سال ۱۹۶۸ میلادی عرضه شد و هنوز هم که هنوز است پایان فوق العاده آن در ذهن مخاطبان باقی مانده است و دنباله های قدیمی ساخته شده از این فرانچایز در آن سال ها هر کدام به تنهایی سزاوار ستایش و تمجید می باشند . سپس نوبت به ریمیک این فیلم در سال ۲۰۰۱ توسط تیم برتون میرسد که راجب آن صحبت نکنیم بهتر است و در نهایت ریبوت سه گانه آن که این فرانچایز را به قله افتخار یازگرداند.

۵- Fight Club
با وجود اینکه فیلم زیبای باشگاه مشت زنی در زمان عرضه در سال ۱۹۹۹ در جذب مخاطب دچار مشکل شده بود به طوری که تنها ۱۰۰ میلیون دلار در گیشه فروش داشت اما بازی زیبای “برد پیت” ، “ادوارد نورتون” و “هلنا بونهام کارتر” در کنار داستان بینظیر باعث شدند تا این اثر به عنوان یکی از اثار به یاد ماندنی تاریخ سینما شده است. هنوز معلوم نیست دیزنی چه تصمیمی برای این فرانچایز خواهد گرفت ! بله فرانچایز… با توجه به کمیکی که در سال ۲۰۱۵ تحت ادامه داستان این فیلم اتفاق می افتد این عنوان قطعا یک فرانچایز به حساب می آید. داستان این کمیک ۱۰ سال پس وقایع فیلم اتفاق می افتد.

۶- It’s always sunny in Philadelphia
ادغام تاریخی فاکس و دیزنی شامل بسیاری کمپانی های زیر دست فاکس از جمله “استدیو تلویزیونی فاکس قرن بیستم” نیز میشود ، این استدیو در حال حاظر برای کانال های بسیاری من جمله شبکه FX تولید برنامه میکند ، یکی از سریال های محبوب شبکه FX عنوان محبوب “در فیلادلفیا همیشه هوا افتابیست ” میباشد که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی طی ۷ قسمت پخش شد و پس از آن ۱۲ فصل که اخرین آن در مارچ ۲۰۱۷ پخش گردید ، ساخته شد. بر اساس قرارداد فی مابین سازندگان و تولید کنندگان ، این سریال برای ۲ فصل دیگر تمدید شده است که این بدان معنی است ، دیزنی وظیفه ساخت و تولید فصل سیزدهم که در سال ۲۰۱۹ عرضه میشود را دارد.

۷- Die Hard
بر خلاف “سیاره میمون ها” که پیشتر توضیح داده شد و افت و خیز منطقی در ساخت دنباله های آن را شاهد بودیم ، فرانچایز “جان سخت” دچار افت بسیار و خیز بسیار کمی می باشد . فیلم اولیه بدون شک یکی از بهترین آثار اکشن کلاسیک در تمام دوران می باشد ، دنباله آن یعنی “جان سخت ۲ ” از لحاظ گیشه موفق تر اما از نظر منتقدان ضعیفتر عمل کرد و نسخه سوم نیز به همین شکل گیشه بهتر و نقد ضعیفتر ، سپس در نسخه سال ۲۰۰۷ این فرانچایز نظر منتقدان و طرفداران مجددا نسبت به این سری برگشت (فیلم قابل قبولی بود واقعا) اما در نسخه ۲۰۱۳ به اسم “a goog day to die hard” یک تنه کل فرانچایز و تمام خاطرات خوب نسخه های قبل از خود را نابود کرد. با توجه با اینکه این فرانچایز الان به دیزنی تعلق دارد ، بیاید امیدوار باشیم نسخه های آینده بیشتر شبیه نسخه اولیه و اوریجینال آن باشد تا نسخه پنجم !

۸- Modern Family
زمانی که سریال “خانواده مدرن” در سال ۲۰۰۹ تولید و پخش شد ، افراد بسیار کمی به این فکر میکردند این سریال تبدیل به یکی از موفق ترین سریال ها خواهد شد . ۹ فصل و ۱۹۸ قسمت ، و همچنان این سریال یکی از محبوب ترین ها می باشد . “خانواده مدرن” موفق به دریافت ۲۱ جایزه “امی” ۶ جایزه “انجمن نویسندگان آمریکا” و برنده جایزه بهترین سریال تلویزیونی کمدی”گلدن گلوب” در سال ۲۰۱۲ ، بازیگران این سریال نیز جز پر درآمد ترین بازیگران سریال در حال حاظر میباشند به طوری که هر بازیگر برای هر قسمت مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و کودکانی که در این سریال بازی میکنند نیز درآمد ۱۰۰ هزار دلاری برای هر قسمت کسب میکنند. فضای شاد این سریال بسیار با خلق و خوی کمپانی دیزنی سازگار است اما ، با توجه به ریزش نمرات سریال در چند فصل اخیر احتمال تغییرات کوچک توسط دیزنی جهت زنده نگه داشتن این فرانچایز وجود دارد.

۹- Home Alone
شاید باورتان نشود ولی ۵ فیلم “تنها در خانه” وجود دارد ! یک لحظه فکر کنید… ۵ فیلم!! قسمت اول و اوریجینال فیلم با بازی “مکالی کالکین” همیشه در قلب ما جای خواهد داشت ، و سپس قسمت های دنباله این فیلم ساخته شد ، قسمت دوم تا حدودی دور از انتظار ظاهر شد اما حداقل بازی “تیم کری” لحظات زیبایی را برای ما رقم زد ، قسمت سوم در اقدامی جدید از یک بچه دیگر برای نقش اول استفاده کرد و به طور کامل به فراموشی سپرده شد ، قسمت چهارم سعی کرد تا به اصل خود برگردد و مجددا داستان کوین اما با بازیگر جدید را بازگو کند که تعریفی نداشت ، و در نهایت قسمت پنجم که صرفا ساخته شده است همین !

۱۰- Homeland
سریال “میهن” جز آن دسته از فرانچایزهایی است که در تلفیق فاکس و دیزنی کمتر به آن اشاره شده است ، این سریال در سال ۲۰۱۱ پخش شد و ۲ فصل اول آن موفق به دریافت جایزه بهترین سریال درام تلویزیونی “گلدن گلوب” شد .همچنین “کلر دنس” بازیگر نقش “کری” موفق به دریافت ۲ جایزه “گلدن گلوب” و ۲ جایزه “امی” گردید ، ضمن آنکه “دیمن لوییس” برای بازی در فصل دوم این سریال موفق به دریافت جایزه “گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد در سریال تلویزیونی شد. نقد های سریال طی ۶ فصل پخش شده در حد بسیار خوب و بالا قرار گرفته و فصل هفتم نیز برای پخش در ماه فبریه ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است ، با توجه به روند موفقیت آمیزی که این سریال داشته است احتمالا دیزنی تغییری در روند آن ایجاد نخواهد کرد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید